Ziołolecznictwo wczoraj i dziś

Leczenie za pomocą ziół to umiejętność, która towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Zawsze i w każdej cywilizacji był ktoś, kto doskonale znał się na ziołach i w pełni wykorzystywał ich właściwości do ratowania chorych i rannych. Jaka jest geneza leczenia ziołami? Jaki jest status ziołolecznictwa dzisiaj? Poniższy artykuł odpowie na te pytania.

Krótka historia ziołolecznictwa

Człowiek pierwotny uczył się przetrwania od zwierząt. Obserwując ich zwyczaje, dostrzegł, że gdy im coś dolega, sięgają po rośliny niebędące ich codzienną dietą. Zauważył też, że są rośliny, które nawet roślinożerne zwierzęta omijają szerokim łukiem. Zrozumiał w ten sposób, że pewne dary natury działają leczniczo i są też takie, których lepiej nie używać. Setki lat później, w starożytnej Grecji narodziło się szeroko pojęte i całkowicie świadome ziołolecznictwo (fitoterapia). Hipokrates opisał ponad tysiąc gatunków roślin leczniczych i sparował je z odpowiednimi dolegliwościami. Niecałe trzysta lat później Galen, lekarz Marka Aureliusza stworzył Laboratorium Galenowskie. Była to pierwsza na świecie zielarnia, w której przyrządzano leki recepturowe z materiału roślinnego, mineralnego i zwierzęcego.

Piętnaście wieków później, Paracelsus, zwany ojcem medycyny nowożytnej, wyizolował z roślin nikotynę, chininę, kofeinę i morfinę. Substancje te pozwoliły mu na przeprowadzenie szeregu badań pod kątem wykorzystania ich jako leki.

Rośliny jako lekarstwa były podstawą farmakologii do momentu wynalezienia leków syntetycznych, czyli do roku 1930. Chemioterapeutyki i antybiotyki zaczęły wypierać ziołolecznictwo, które z biegiem lat przestało być szanowane i wykorzystywane. Dopiero lata dwutysięczne, przyniosły fitoterapii ponowne zainteresowanie. Dzisiaj wiele osób, chce korzystać z naturalnych metod leczenia i profilaktyki a jedynym miejscem, gdzie mogą znaleźć rzetelną wiedzę i wartościowe zioła jest sklep zielarski.

Sklep zielarski dla zdrowych i chorych

Dzisiaj, kiedy firmy farmaceutyczne zalewają rynek milionem leków syntetycznych, powiększa się grupa osób ceniących leczenie naturalne. Nie chodzi tutaj oczywiście o zastąpienie jednego drugim. Ważne jest połączenie natury z nauką. Bez względu na to co komu dolega, leczenie farmakologiczne warto wspomóc siłą zaczerpniętą z przyrody. Sklep zielarski jest miejscem, w którym pracują ludzie doskonale znający się na swojej profesji. Potrafią doradzić chorym, w jaki sposób wspomóc ich leczenie, a także osobom całkowicie zdrowym dobrać preparat, adekwatny do ich oczekiwań profilaktycznych.

Zioła dla dzieci?

Jak najbardziej. Preparaty, które sklepy zielarskie mają w swojej ofercie, spełniają odpowiednie normy i posiadają świadectwa rejestracyjne. Dzięki temu klienci mają pewność, że lek jest bezpieczny i można go stosować w każdym wieku. Sklepy zielarskie w swojej ofercie mają mnóstwo preparatów dedykowanych najmłodszym. Można wśród nich nie tylko znaleźć herbatki, oleje i ziarna, ale także makarony, ciastka, bakalie oraz kosmetyki w postaci BIO lub EKO. Wiele rodziców bardzo chętnie podaje dzieciom witaminy w postaci herbatki stworzonej z odpowiednich ziół lub używa naturalnych kosmetyków

Co warto wiedzieć o ziołach?

Zioła są nieocenionym darem natury dla ludzi i zwierząt. Trzeba tylko pamiętać, że należy z nich korzystać rozsądnie. Jak więc używać ziół i na co zwrócić uwagę? Oto kilka cennych porad:

  • zioła należy kupować w wyspecjalizowanych miejscach, czyli sklepach zielarskich
  • przed zakupem należy poprosić sprzedawcę o poradę
  • zawsze należy sprawdzać, czy preparat jest dopuszczony do sprzedaży i spełnia odpowiednie normy
  • przed zastosowaniem, należy dokładnie przeczytać ulotkę i dostosować się do zaleceń producenta
  • zioła stanowią uzupełnienie tradycyjnego leczenia i nie mogą zastąpić niezbędnych leków syntetycznych
  • preparaty ziołowe, zażywane w zbyt dużej dawce mogą doprowadzić do uzależnienia, a nawet zatrucia

Stosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli na niczym nieograniczone korzystanie z dobrodziejstw natury. Dodatkowym atutem jest fakt, że zioła to nie tylko susz do parzenia. Można je kupić w różnych formach na przykład tabletek, nalewek, kropli, maści, aerozoli i olejków.