Agroturystyka – na czym polega?

To nie jest zwykły wyjazd na wieś. To coś znacznie więcej niż po prostu przebywanie na łonie natury. W agroturystyce liczy się połączenie wypoczynku z aktywnością, co coraz częściej zaczyna być doceniane przez turystów chcących zespolić z jednej strony to co pożyteczne, a z drugiej to, co przyjemne.

Wyjazd do gospodarstwa o profilu agroturystycznym niesie ze sobą rozmaite korzyści. Wynika przede wszystkim z tego względu, że na terenach wiejskich można normalnie wypocząć i w pełni się zrelaksować, czego niestety nie da się zrobić w standardowym dużym mieście, gdzie jest tłoczno, hucznie i nieczysto. Spokojna wieś kontrastuje z pędem życia miejskiego, sprawiając, że zapracowani ludzie wielokrotnie właśnie w wylegiwaniu się na łonie natury dostrzegają szanse na zregenerowanie sił i na to, aby naładować baterie do dalszej wytrwałej pracy. By jednak było możliwe zrelaksowanie się w dosłownym tego słowa znaczeniu, konieczne jest wynalezienie takiej kwatery, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Zabrać się za to nie jest łatwo, bo podobne formy zakwaterowania są dzisiaj tak szeroko rozpowszechnione i tak modne wśród podróżujących, że nagromadziło się w całym kraju setki takich obiektów. Warto jednak spojrzeć na wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego nieco inaczej niż tylko jak na okazję do biernego poleniuchowania. W końcu urlop mamy raz na parę dobrych miesięcy i nawet jeżeli na wsi czujemy się błogo i sielsko, raczej niej wytrzymamy w nic nie robieniu dłużej niż kilka dni. Rozwiązaniem powinno być więc znalezienie specyficznego złota środka, pod jakim rozumie się wyszukanie takiej miejscowości i takiego zakwaterowania, które oferuje zarówno wypoczynek bierny, jak i możliwości do relaksu aktywnego. Nie jest to skomplikowane zwłaszcza, kiedy zabierając się za poszukiwania naszej kwatery uwzględnimy tereny turystyczne – Bieszczady, Karkonosze, Mazury, rejony nadmorskie, Zakopane, Roztocze itd. W takich punktach geograficznych nie będziemy się z pewnością nudzili, co wynika głównie z tego względu, iż dookoła pełno zabytków, szlaków pieszych i rowerowych, tras górskich, rzeczek, jezior czy plaż. Znajdziemy zajęcie na każdy dzień naszego urlopu, smakując sportu, wysiłku, treningu.

Istotne jest także to, jak prezentuje się samo gospodarstwo agroturystyczne, w jakim się zdecydujemy zamieszkać. Od naszego noclegu zależy naprawdę wiele. Byśmy byli w pełni usatysfakcjonowani, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby obiekt do którego się udajemy był komfortowo i kompleksowo wyposażony. Wbrew pozorom nie będzie to wcale szczególnie kosztowne, gdyż na chwilę obecną gospodarstw agroturystycznych jest tak wiele, że duża konkurencja w danej branży pociąga za sobą konieczność podniesienia standardów. Podstawą powinno być między innymi to, aby ceny były dostosowane do oferty. Za pokój z osobną łazienką przypisaną tylko do naszego wnętrza na pewno zapłacimy więcej niż za pomieszczenia z sanitariatami publicznymi – dla całego budynku i wszystkich jego lokatorów czy chociażby samego piętra. Tak samo w wielu miejscach w ofercie uwzględniona została już kwota należna za śniadania, a w innych trzeba za posiłek dodatkowo zapłacić. Sprawdźmy również czy cennik obejmuje koszty postoju na parkingu i czy w ogóle przewidywana jest możliwość przyjazdu autem i pozostawienia go na placu parkingowym przed obiektem, w którym się zatrzymujemy. Niby są to drobne rzecz, ale jednak takie szczegóły przesądzają niekiedy o naszym zadowoleniu z wyjazdu bądź rozczarowaniu wczasami.