Jakie zakwaterowanie nad wakacje nad morze?

Wybierasz się na wakacje do nadmorskich miejscowości? Nie wiesz, gdzie konkretnie warto byłoby się udać? A może punkt docelowy Twojej wyprawy uzależniasz w pełni od tego, gdzie i jakie zakwaterowanie znajdziesz? Jeżeli tak właśnie jest w Twoim przypadku, dobrze byłoby zwrócić uwagę w pierwszej kolejności nie tyle na to, żeby zaoszczędzić i jechać gdziekolwiek, by tylko nie spłukać się do suchej nitki, ale zwłaszcza na to, aby porównać jak najszerszy wachlarz rozmaitych ofert i dopiero później wybrać tę, która będzie dla nas w pełni odpowiednia.

Możliwości jest cała masa. Jedną z nich okazuje się przede wszystkim zakwaterowanie w domach prywatnych. Takie kwatery mają to do siebie, że nie są ekskluzywne, a zatem i znacząco niższy jest pobyt w nich. Tym samym warto podkreślić, że do gospodarstwa agroturystycznych powinni się wybierać podróżni, jacy mają na celu zredukowanie kosztów organizacji wyjazdu do zupełnego minimum. Jeszcze inna kwestia natomiast to to, że w takich noclegowniach można poczuć się w zasadzie jak we własnym mieszkaniu. Do dyspozycji turystów jest kilka opcji w zakresie szeroko rozumianej działalności agroturystycznej – wynajęcie pokoju, piętra lub całego domku. Wszystko zależy od tego, w ile osób się wybieramy, jakie są nasze indywidualne preferencje oraz jaką zasobnością portfela możemy się wykazać. Oczywiście najbardziej komfortowe okazuje się wynajęcie całym budynków, gdyż nie musimy cisnąć się z kimś w jednym, wąskim i niedużym pomieszczeniu. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ każdy ma swój własny kąt. Ponadto nie ma co ukrywać, że jest to wygodne, a przecież po to jedziemy na wczasy, aby wypocząć w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jeszcze jeden plus domów wynajmowanych od gospodarzy prowadzących biznesy agroturystyczne to funkcjonalność. Nie musimy zabierać ze sobą połowy swego domu. Wszystko mamy na miejscu – jest to zatem szansa na zaoszczędzenie i to całkiem sporej gotówki, która przykładowo musielibyśmy wykorzystać na zakup jedzenia czy stołowanie się w restauracjach. Bardzo komfortowo jest zakwaterować się we „własnym” domu jednorodzinnym, kiedy mamy małe dziecko.

Jeżeli jednak preferujemy odpoczynek typowo bierny i jedziemy do danej miejscowości nadmorskiej po to, aby byczyć się godzinami na plaży czy opalać, warto byłoby pozwolić sobie na komfort całkowity, a więc połączyć te aktywności realizowane na świeżym powietrzu z równie rekreacyjnymi zajęciami SPA – może to być siłownia, gra w squasha, ćwiczenia w klubie fitness, masaże, kąpiele błotne czy przesiadywanie w uzdrowiskach. Dlatego też, licząc na tak szeroki pakiet różnorodności lepiej od razu przejść do oglądania oferty proponowanej przez okoliczne ośrodki SPA. Oczywiście ceny będą drastycznie wysokie w porównaniu z wyżej scharakteryzowanymi kwaterami prywatnymi, ale i tak warto się jest tam udać chociażby raz w życiu, aby zwyczajnie wypocząć i zregenerować siły, zażywając nieco relaksu i luksusu.

Jeszcze inną alternatywą dla wyżej wspomnianych możliwości zakwaterowania nad morze okazują się schroniska młodzieżowe, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że pomimo groszowych kwot należnych za pobyt w takiej placówce, warunki są niekiedy ekstremalne. Śpi się z wszystkimi, na jednej dużej sali, czasem po prostu na karimatach na podłodze. Nie jest szczególnie ciepło, ani zbyt wygodnie, a na pewno w cenie nie mamy o poranku smacznego posiłku. Taka szkoła przetrwania jest najczęściej wybierana jednakże nie tyle przez tradycyjnych wczasowiczów, co bardziej pasjonatów, którzy przybywają w rejony nadmorskie tylko po to w zasadzie, aby jak najwięcej zwiedzić. Luksusy w postaci komfortu zakwaterowania czy jakiekolwiek atrakcje dodatkowe nie mają dla nich żadnego znaczenia. Chodzi o to, aby podróżować intensywnie, zwiedzać ile się da i nie kończyć podroży na jednej wyprawie na rok. W związku z czym tak duża oszczędność jest w pełni zrozumiała.

Na koniec jeszcze parę słów o pensjonatach, bo one także dominują w rozmaitych miejscowościach nadmorskich. Jest to swego rodzaju forma zakwaterowania pośrednia – pomiędzy eleganckim i wygórowanym cenowo ośrodkiem SPA i hotelem a kwaterą prywatną w gospodarstwie agroturystycznym. Koszy jednej doby powinny także być uśrednione. Nie ma jednakże co ukrywać, że pod pojęciem pensjonatu powinien kryć się zadbany, estetyczny budynek na wzór tradycyjnego hotelu, lecz o nieco mniejszym splendorze, może niekoniecznie z pięcioma gwiazdkami i szeregiem dodatkowych atrakcji. Niestety bardzo często dochodzi wśród turystów do rozczarowania, bowiem przybywając do pensjonatu zastajemy noclegownię o gorszej kondycji niż przykładowo klasyczna kwatera w domu gościnnym. Musimy zatem nie tyle sugerować się wyglądem pokoju na obrazku pensjonatu, co przede wszystkim popytać o wyposażenie czy usługi oferowane przez miejsce, do którego jedziemy.