Zorganizuj wyjazd samodzielnie

Obecnie dużo wczasowiczów decyduje się na to, aby udać się do pierwszego lepszego biura podróży oraz zarezerwować gotowy pakiet wycieczkowy. Oczywiście wynika to z lenistwa turystów, którzy albo nie są zorientowani w temacie wyjazdów urlopowych, albo nie chce im się szperać w sieci, aby wyszukać miejsce warte odwiedzenia. I jest to niestety duży błąd, bowiem dzięki samodzielnej organizacji wczasów możemy bez większych trudności zaoszczędzić sporą sumę pieniężną. O tym, jak się zabrać za przygotowywanie wyjazdu dowiesz się z poniższego tekstu.

W dzisiejszym artykule będziemy starali się zwrócić Waszą uwagę na to, że wczasy samodzielnie planowane zwiększają szansę na zredukowanie kosztów praktycznie do zupełnego minimum. Może i jest to zajęcie czasochłonne i wymagające przekopania się przez Internet, ale naprawdę warto. Różnice w takich wczasach organizowanych przez biura podróży a indywidualnych wyprawach są niekiedy kolosalne!

Porównuj

Nigdy nie decyduj się na rezerwację czegokolwiek z marszu. Mamy tu na myśli wiele kwestii – zarówno szukanie odpowiedniego środka transportu, za pośrednictwem którego przedostaniemy się do wybranego punktu docelowego naszych wczasów, jak także miejsca zakwaterowania na czas pobytu. Liczy się przede wszystkim porównywanie jednej oferty do drugiej. Nie kuśmy się od razu na to, co jest bardziej popularne, szerzej rozpowszechnione czy na topie. Wybierajmy to, co wygląda wiarygodnie, solidnie i jest tańsze. Nie jest wcale prawdą, że tylko cena przesądza o dobrej jakości – nic bardziej mylnego! W kwestii szeroko rozumianej turystyki możliwe są przeróżne rozpiętości cenowe jeżeli chodzi zarówno o sam koszt podróżowania, jak także wynajem kwatery. Nie ma co ukrywać, że przecież w praktyce hotel pięciogwiazdkowy hotelowi pięciogwiazdkowemu nie równy i tak samo to, co jest na obrazku w Internecie eleganckie i estetyczne może być w rzeczywistości mało zachęcające. A zatem, kiedy szukamy środka transportu warto byłoby zwrócić szczególna uwagę na to, z jakim komfortem wiąże się dany sposób podróżowania, a mianowicie wiadome jest przecież, że lepiej czasem dopłacić za samolot więcej niż być podwójnie stratnym, gdy zarezerwujemy lot liniami  nierenomowanymi i podejrzanie tanimi. Jeżeli natomiast chodzi o kwestie zakwaterowania, to poszukajmy poprzez wyszukiwarkę internetową jakie w ogóle opcje w danym mieście są dostępne. Zwróćmy uwagę na to jak prezentują się ceny ale w tych samych typach obiektów noclegowych. Ciężko jest bowiem zestawiać ze sobą kompleksy hotelowe z ośrodkami SPA i przykładowo zwyczajne motele czy prywatne  kwatery w gospodarstwach turystycznych. Dopiero w obrębie poszczególnych kategorii przejdźmy do wstępnej selekcji.

Dopasuj

Wyjazd na wczasy organizowany samodzielnie może kosztować nas grosze, ale często wpływ na to ma przede wszystkim termin, kiedy decydujemy się wyjechać. Niestety im cieplej i im ładniejsza pogoda, tym większe ceny obowiązujące praktycznie za wszystko – zarówno za sam przelot czy przejazd danym środkiem transportu, jak także za wstęp do atrakcji, ciekawych miejsc, koszty posiłków w lokalach gastronomicznych czy również ceny za dobę pobytu w wybranych obiektach zakwaterowania. Warto zatem czasem po prostu zrezygnować z podróży w sezonie szczytowym, decydując się na przełożenie urlopu na przykład na pierwsze tygodni jesieni. Możemy też zorganizować swój wyjazd powiedzmy późna wiosną – wtedy nie rozpocznie się jeszcze lato na dobre, więc nie będzie pogody sprzyjającej wczasowaniu, dlatego też i koszty nie będą tak bardzo wygórowane. Ponadto możemy także skorzystać z wyszukiwarek internetowych tanich połączeń lotniczych oraz akcji promocyjnych przygotowywanych z myślą o podróżnych przez PKS, PKP czy firmy przewozowe. Czasem, o ile zdecydujemy się zarezerwować datę wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, będziemy mogli przejechać się czy nawet przelecieć z kraju do kraju za zaledwie symboliczną złotówkę! Wszystko to jednak tylko kwestia dowiedzenia się, że takie rabaty w ogóle obowiązują.

Wyprzedzaj

Na koniec jeszcze jedna zawsze skuteczna porada, a mianowicie wyprzedzenie w czasie z przygotowaniami wszelkich elementów składających się na nasz udany wypad wakacyjny. Pierwsze od czego powinniśmy wyjść, to zaplanowanie daty wczasów dużo wcześniej, a nie na ostatni dzwonek, gdy lato w pełni się zacznie. Ustalmy także z szefem czy w tym okresie możemy liczyć na parę dni wolnego. Jeżeli tak, to możemy swobodnie przystąpić do dalszego planowania. Wybierajmy miejsca, które chcemy odwiedzić, a następnie zorientujmy się, jakie obowiązują tam ceny ogólne – za jedzenie, pobyt, przemieszczanie się środkami transportu publicznego, wejścia do atrakcji itd. To pozwoli zwłaszcza na to, aby zobaczyć, który kraj czy zakątek Polski są droższe, a które tańsze i tym samym łatwiej będzie nam dobrać taki punkt docelowy urlopu, który będzie zgodny z zasobnością naszego portfela. Gdy kierunek mamy już obrany, przejdźmy do odpowiednio wczesnego rezerwowania noclegów. Im później, tym ceny wyższe, a i miejsc mniej. Następnie sprawdźmy czy nie można zarezerwować biletów na samolot, pociąg czy autokar po promocyjnych cenach – z reguły takie akcje obowiązują z miesięcznym wyprzedzeniem. Przez Internet da się natomiast zamówić bilety upoważniające do wejścia do zabytkowych obiektów czy głównych atrakcji odwiedzanych przez nas miejscowości. To pozwoli przede wszystkim na to, aby nie stać pół dnia w kolejce, zapłacić mniej oraz na sto procent móc z biletu w danym terminie skorzystać.