Ustronie Morskie – piękna wieś nad Bałtykiem

Miejscowość wdzięcznie zwana Ustronie Morskie to dawny niemiecki rejon Henkenhagen. Jest to wieś, która stanowi teren typowo letniskowy. Jest usytuowana nad polskim Bałtykiem i przynależy do województwa zachodniopomorskiego. Jest częścią powiatu kołobrzeskiego. Znajduje się nad Zatoką Pomorską, między Koszalinem i Kołobrzegiem, a dokładniej na Wybrzeżu Słowińskim. Wyróżnia się niesamowicie urokliwą przystanią morską i chętnie odwiedzanym przez wczasowiczów kąpieliskiem.

Do Ustronia warto przybyć z kilku powodów. Jednym z najistotniejszych jest fakt niesamowicie bajkowych widoków, jakie roztaczają się w okolicy. Obszar tej miejscowości wchodzi w skład Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego. Do rejonu można dojechać bardzo łatwo kierując się drogą w kierunku Kołobrzegu (od wschodu) oraz odwrotnie, gdy zmierzamy z zachodu. Do Ustronia dotrzemy też drogą kolejową, bowiem znajduje się tam stacja. Specjalnie ze względu na sezon wakacyjny, co rok, regularnie od 1 lipca do 31 sierpnia wprowadzane są tymczasowe okresowe kursy autobusów linii U, które jeżdżą w teren Ustronia z Kołobrzegu i z powrotem.

Same widoki to jednak nie wszystko, po co warto udać się do opisywanej miejscowości. Nie brakuje bowiem w Ustroniu rozmaitych atrakcji turystycznych, do których zaliczyć należy przede wszystkim neogotycki kościół pochodzący z 1885 roku. Jest to obiekt, który zaliczany jest do zabytków, gdyż posiada w swej konstrukcji elementy wywodzące się z końca szesnastego stulecia. Podobnie historyczne znaczenie ma też dzwon z okresu renesansu. Jednonawowa świątynia to tylko główny obiekt. Poza tym, warte zwiedzenia podczas podróży do Ustronia Morskiego są także siedziba galerii sztuki oraz domu kultury posiadającego przestronną bibliotekę mieszczącą łącznie około trzydziestu tysięcy woluminów. Ponadto można tam znaleźć też przystań rybacką oraz dodający uroku miejscowości park nadmorski. W sezonie typowo letnim natomiast znajduje się amfiteatralne kino. Ważne wydarzenia regionalne odbywają się z kolei na stadionie sportowym. Ze względu na fakt, że Ustronie to teren wakacyjny, natrafimy tam na kawiarnie, ogródki piwne, restauracje i smażalnie ryb. Sporo jest tam też lokali o charakterze gastronomicznym, hoteli oraz pensjonatów. Nie jest kłopotliwe znalezienie wolnego zakwaterowania, które jest bardzo różnorodne – może to być zarówno działalność agroturystyczna, sanatoria, domy prywatne, schroniska czy pensjonaty oraz oczywiście ekskluzywne hotele.

To, co wyróżnia Ustronie Morskie spośród innych miejscowości nadbałtyckich to najstarszy dąb, który ta rośnie od ponad ośmiuset lat. Jest to dąb Bolesław, będący aż o stulecie starszym okazem niż sławetny dąb Bartek czy Warcisław. Równie atrakcyjne jest też letnie kąpielisko, które ma ponad 2100 metrów linii brzegowej. Przez kilka ostatnich lat zbiornik był odznaczany Błękitną Flagą. W Ustroniu działa także przystań morska, która została przygotowana do użytku dla miejscowych rybaków w 1994 roku. Obiekt tworzą plaża do bazowania łodzi, dalba wyciągowa czy akwatorium. Jeżeli chcesz zatem połączyć zwiedzanie z prawdziwym relaksem, Ustronie Morskie będą dla Ciebie najlepszym kierunkiem wakacyjnym.