Jaki smoczek dla niemowlaka? Porównanie rodzajów

Wśród szerokiego zakresu rozmaitych akcesoriów przeznaczonych do użytkowania przez nasze pociechy, znajdują się zwłaszcza smoczki. Ten asortyment wymyślony został po to, aby zaspokoić dziecięcą potrzebę ssania. Maluch uspokaja się, wycisza, nie płacze, łatwiej zasypia, ale też ze smoczkiem nie można przesadzać, bowiem kruszynka nie powinna być do ssania przyzwyczajana. Z tego wynikają później duże problemy wiążące się z rozlicznymi wadami zgryzu oraz trudności dla rodzica w przekonaniu szkraba do tego, aby odstawił smoczek raz na zawsze.

Niemniej jednak warto podkreślić, że taki asortyment znakomicie się przydaje w sytuacjach kryzysowych i awaryjnych, kiedy przebywamy z naszymi kruszynkami w miejscach publicznych. Wtedy smoczek może być naszym głównym „narzędziem” do uspokojenia pociechy. Pytanie tylko – jaki rodzaj wybrać? Na rynku artykułów dziecięcych jest tak szeroki wachlarz różnorodnych produktów tej kategorii, że ciężko jest się niekiedy zdecydować. Czasem rodzice nie wiedza w ogóle, czym się kierować, bo z jednej strony ogromna różnica tkwi w cenie, a z drugiej w jakości czy nawet renomie producenta proponującego dany produkt. Jeszcze jednak kwestia to spore zróżnicowanie dostrzegalne zwłaszcza w aspekcie materiału, z jakiego smoczki są wykonywane.

Zacznijmy jednak od samego początku. Po co w ogóle dziecku smoczek i dlaczego jest działanie jest tak zbawienne? Maluch przybywając na świat od razu ma wyrobiony w sobie odruch ssania. Jest to po prostu jego instynkt, dlatego że dziecko szuka pokarmu matki. Jedzenie i zaspokojenie głodu to jednakże nie wszystko. Odruch ssania to też forma na zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa, uczucia ciepła, bliskości. Nie zawsze natomiast mamy sposobność przystawienia do buzi maluszka piersi. Tym bardziej jest to skomplikowane, gdy jesteśmy poza domem, albo co gorsze gdy nie karmimy już piersią. By poprawić humor maluszka, warto wtedy wyjąć z torebki smoczek i wsunąć go do ust naszej kruszynki. Niestety jednak tak jak ssanie piersi jest dla dziecka zdrowe, tak stałe korzystanie ze smoczka niekoniecznie. Jeżeli maluszek zostanie do tego przyzwyczajony, gdy tylko zabierzemy mu smoczek będzie próbował sobie to jakoś zastąpić. Najczęściej  konsekwencją odstawienia smoczka jest wsadzanie do ust paluszków. Czasem maluch bierze co tylko wpadnie mu w ręce, zatem musimy podchodzić do tego tematu dość ostrożnie. Tak jak to wspomnieliśmy już na samym początku niniejszego tekstu, ten nawyk prowadzi do dużych wad zgryzu, które przejawiają się wypychaniem przednich zębów górnych i cofnięciem się dolnych. Pamiętajmy, że przecież to właśnie w tym okresie kształtuje się szczęka i żuchwa naszej latorośli oraz kształt podniebienia. Nie pozwólmy zatem na to, aby doszło do jakichkolwiek zniekształceń tylko z naszego niedopatrzenia. Jeszcze jedna sprawa, że ssanie na stałe prowadzi czasem do otarć a nawet ranek. By bez obaw korzystać ze smoczka chociażby sporadycznie, warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na kształt kupowanego produktu, jego wielkość, rozmiar, formę tarczki oraz potrzeby dziecka i jego wiek.

Dobry smoczek, który będzie solidny i bezpieczny dla dziecka musi mieć właściwy rozmiar. Dlatego też nie jest zalecane od samego początku sugerowanie się tak zwanymi smoczkami uniwersalnymi, bowiem przy noworodkach te artykuły są dużo za duże. Konsekwencją tego są częste problemy z prowokowaniem wymiotów. Z kolei u brzdąców nieco starszych zalecane są oczywiście większe modele, bo za mały może doprowadzić do płytkiego osadzenia i w konsekwencji zagryzania. W skrajnych przypadkach dziecko może się smoczkiem zachłysnąć czy go przegryźć. Ponadto trzeba tez zwrócić uwagę na to, że za mały smoczek prowadzi do wypychania przednich zębów do przodu. Ponadto dzieciak non stop wysuwa buzię i tym samym nadwyręża dodatkowo mięśnie, bowiem cały czas pracuje jama ustną, ssąc źle dobrany model smoczka. Najlepsze i polecane szeroko przez specjalistów są dla noworodków smoczki z malutką i leciutką tarczką, które mają anatomiczny kształt główki. Większemu niemowlakowi powinno się inwestować w smoczek z większa tarczkę wyposażoną w specjalne otworki odpowietrzające. Wtedy utrzymana zostanie w należytym porządku higiena jamy ustnej oraz skóry dookoła ust. Nie będzie zatem nieprzyjemnych zajadów, odparzeń czy ranek i otarć. Ponadto dzieci starsze, które mają już zęby powinny mieć najlepszej klasy smoczki, jakie wykonane są z mocnego i wytrzymałego materiału. Nie ma wtedy problemu z tym, że w razie czego maluch przegryzie nieświadomie smoczka i połknie jego część.

Wśród najbardziej rozpowszechnionych rodzajów smoczków wyróżnić należy silikon oraz kauczuk. Z tych dwóch rodzajów materiałów akcesoria niemowlęce są przeważnie wykonywane, ponieważ są to tworzywa zdecydowanie najtrwalsze. Jeżeli chodzi o kauczuk, czyli po prostu lateks, to musimy zwrócić uwagę na to, że jest to chyba główny typ materiału służący do produkcji smoczków. Wynika to zwłaszcza z właściwości, jakie kauczukowi można przypisać, a dokładniej miękkości oraz plastyczności. To sprawia tym samym, że ssący go maluch czuje się, jakby ssał pierś matki. Ze względu na wspomnianą tu miękkość, smoczki kauczukowe są polecane nawet w przypadku maluszków mających osłabione napięcie mięśniowe. Nie ma jednakże co ukrywać, że skoro to model dość plastyczny, nie stymuluje on należytego rozwoju aparatu mowy. Wadą kauczuku jest także i to, że nie jest on tak trwały jak na przykład silikon. Tak więc nie trudno o to, aby smoczek został zdeformowany. Poza tym warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie dopuścić do sytuacji, że kształt smoczka zostanie zniekształcony a my nadal będziemy wsadzali tak zniszczony produkt do ust naszej pociechy. Wtedy konsekwencją tego są ogromnie poważne wady-zgryzu czy nawet niedorozwój podniebienia. Jeszcze jedna kwestia to to, że kauczuk jest materiałem stosunkowo łatwo utleniającym się. Tym samym tworzywo to może mieć pod wpływem powietrza nieco inna strukturę. Łatwo przyciąga i przesiąka zapachami. Niestety kiedy będziemy chcieli poddać go sterylizacji, wówczas raczej zmieni zabarwienie. Lepiej zatem po prostu wymienić go wtedy na nowy model. Wrzątek wyparza owszem, ale też wpływa negatywnie na gładkość powierzchni smoczka i na jego zmatowienie. Poza tym, musimy pamiętać również o tym, że skoro smoczki kauczukowe są tak miękkie, to bardzo często dochodzi do sytuacji ich przegryzienia przez dzieci. Lepiej zatem ten typ produktów niemowlęcych odstawić gdy maluszek ma już dobrze wykształcone uzębienie. Nie narażajmy dziecko na zachłyśnięcia. Jeszcze inne zagrożenie wiążące się z użytkowaniem smoczka przez dzieciaki to uczulenie na lateks. Warto to też wziąć pod uwagę. Jeżeli non stop maluch będzie wkładał do buzi smoczek z materiału, który jest substancją uczulającą, zwiększa się automatycznie ryzyko zagrożenia alergiami, jakie wcale nie muszą pojawić się od razu, ale mogą w późniejszym dzieciństwie czy nawet w życiu dorosłym. Nie jest to zagrożenie często występujące, ale potencjalnie jest, więc musimy być na te kwestię wyczuleni.

Drugim z najpopularniejszych rodzajów materiałów, z jakich wykonywane są smoczki okazuj się silikon. Te modele charakteryzują się brakiem zabarwienia i przezroczystością. Są znacząco twardsze i tym samym o wiele bardziej wytrzymałe niż klasyczne smoczki z kauczuku, ale przez to także nie tak komfortowe jak gatunki wyżej wspomniane. Jest to dobry wybór pod tym względem, że dziecko ssąc, non stop ćwiczy swój aparat mowy – trenuje zarówno buzię jak i sam język. To przyda mu się natomiast za jakiś czas, gdy zacznie się uczyć mówić. Poza tym, musimy pamiętać o tym, że smoczki tego typu nie są podatne na deformacje i odkształcanie, zatem jest to znacznie korzystniejszy finansowo interes. Dziecko nie ma jest tez narażone na niedorozwój żuchwy czy podniebienia. Najbardziej cenionym atutem smoczków silikonowych okazuje się natomiast fakt, iż dziecko nie ma możliwości przegryzienia tego typu produktu. Nie jest też możliwe jego zgniecenia czy odkształcanie. Smoczek jest zatem jednym słowem dużo bardziej trwały i solidniejszy niż ten prezentowany powyżej z kauczuku. Warte podkreślenia jest też to, że smoczki łatwiej utrzymujemy w czystości. Nie zmatowieją, nie pokrywają się żadnym nalotem, nie zmieniają swojego odcienia. Nie ma także na ich stan żadnego wpływu to, z jakimi zapachami mają styczność. Niestety jak i kauczukowe mają pewne swoje wady. Poza tym, że są bardzo twardawe, co nie jest wygodne dla ssącego go maluszka, to dodatkowo również wywołują niekiedy przez ową twardość trudności z przyjmowaniem pokarmów.