Kiedy decydujesz się na wydzielenie w swoim domu czy mieszkaniu jednego pomieszczenia na własny gabinet, musisz dokładnie rozplanować asortyment, jaki zamierzasz wstawić do tego wnętrza. Niestety bardzo często efektem niewłaściwego komponowania gabinetu okazuje się nic innego jak przesyt i zagracenie.
Można jednak takich problemów uniknąć, gdy na gabinet wybierzemy ten pokój, który będzie po pierwsze dobrze oświetlony, a po drugie standardowy pod względem wymiarów. Warto podkreślić, że to jak i kiedy padają do wnętrza promienie słoneczne ma niesamowicie duże znaczenie, ponieważ od takich właśnie czynników zależą następne aspekty – przykładowo to, jaki rodzaj oświetlenia będziemy musieli dobrać, a zatem i stylistyka całego pomieszczenia. Generalnie jednak, im jaśniej, tym lepiej. Nie pomijajmy kwestii oświetlenia podczas urządzania gabinetu, gdyż w końcu głównym założeniem tego wnętrza jest służenie nam do wygodnej pracy. Non stop będziemy siedzieć przed komputerem czy patrzeć w papiery, dlatego też warto, aby gabinet był urządzony w lokum jasnym.
Kolejna sprawa to metraż. Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu jest biurko, bez którego się nie da obejść, dlatego też jesteśmy wręcz zmuszeni do dostosowania wnętrza przeznaczanego na gabinet konkretnie do naszych potrzeb i preferencji. Jeżeli wybierzemy długie biurko ciągnące się od ściany do ściany, dobrze aby nasz pokój nie był podłużny, a prostokątny. Kiedy natomiast nie chodzi nam o tradycyjny blat biurkowy, ale zwyczajne małe biureczko ze standardowym fotelem na kółkach, możemy planować gabinet nawet w ciasnym kwadracie. Warto tylko pamiętać, że pokoje o wymiarach czy kształtach nietuzinkowych, raczej ciężko będzie zagospodarować. Gdyby tak był to salon czy pokój dziecięcy, to nie ma problemu, bowiem zawsze znajdą się jakieś akcesoria uzupełniające, które wypełnią wnęki czy luki w pomieszczeniu. Jeżeli zaś chodzi o gabinet, to raczej ciężko jest w pokoju typowo zorganizowanym do pracy na siłę, tylko dla zajęcia wolnej przestrzeni upychać dodatkowe elementy wyposażenia.
Gabinet powinien być tak urządzony, aby móc śmiało o nim powiedzieć, iż jest funkcjonalny. Jako ową funkcjonalność rozumie się przede wszystkim praktyczność. Skoro mamy w nim pracować i na co dzień spełniać masę czasu, powinniśmy go tak urządzić, aby mieć sto procent pewności, że wiemy co gdzie się znajduje i nie tracić czasu na poszukiwania potrzebnych segregatorów czy dokumentów. Centrum każdego solidnie zorganizowanego gabinetu powinno być oczywiście biurko, które musi być dobrane konkretnie do naszej osoby, chociażby do naszego wzrostu. Podobnie jest z krzesłem. Wybierajmy dobrej jakości modele, które będą porządnie zaprojektowane, aby nie nadwyrężać przy wielogodzinnym siedzeniu przy komputerze pleców czy stawów. Istotną częścią wyposażenia gabinetu okazuje się także regał. Najlepiej, aby nie zajmował on zbyt wiele miejsca i był prosty – długi, a wąski. Taka minimalistyczna wersja regału pozwoli z jednej strony na zaoszczędzenie miejsca w pokoju i niezagracanie go, a z drugiej strony będzie to doskonałe miejsce na rozmieszczenie wszystkich niezbędnych rzeczy. W gabinecie raczej zrezygnujmy ze szczególnej ilości dodatków. Nie jest to miejsce, które ma być dekoracyjne, ale przede wszystkim użyteczne.